Jaka jest żywotność pompy ciepła? Najczęstsze usterki pomp ciepła

Pompy ciepła to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Dzięki nim możliwe jest ekologiczne oraz ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń i wody. Warto jednak wiedzieć, że jak każde urządzenie elektryczne, mają ograniczoną żywotność. Niektóre z nich ulegają także usterkom. Co warto wiedzieć na ten temat? Jak dbać o pompę ciepła, by służyła bezawaryjnie przez długi czas?

Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Pompa ciepła nie jest bardzo skomplikowanym urządzeniem. Jej główne elementy to: parownik, sprężarka, skraplacz, zawór dławiący (rozprężny). Jak działają pompy ciepła, wytłumaczą specjaliści z Eco-team.pl, którzy mają wiedzę i umiejętności pozwalające na odpowiedzenie na zróżnicowane pytania klientów w tym zakresie. My dzisiaj skupimy się na tym, jaka jest żywotność pompy ciepła — to jedna z trzech często rozważanych przez nabywców kwestii, zaraz po tym ile będą w stanie zaoszczędzić oraz jak szybko inwestycja się zwróci. Statystyczne urządzenie zaprojektowane jest na 100 000 godzin pracy i 50 000 startów. W praktyce jednak jest to zależne od rodzaju i typu pompy ciepła, np.:

  • powietrzne pompy ciepła typu split działają 15 lat,
  • powietrzne pompy ciepła typu monoblok – 20 – 25 lat,
  • gruntowe pompy ciepła – 25 – 30 lat.

Warto zaznaczyć, że w przypadku niektórych modeli możliwe jest uzyskanie żywotności na poziomie 40 lat, jednak nie należy brać tego jako pewnik podczas wyboru i montażu urządzenia.

Jakie są najczęstsze usterki pomp ciepła?

Jak można zauważyć, pompy ciepła to urządzenia, które cechują się stosunkowo długą żywotnością. Należy jednak pamiętać, że są one podatne na awarie i usterki. Jakie są najczęstsze?

Bez wątpienia zaliczyć można do nich zalanie sprężarki ciekłym czynnikiem, jak i zatarcie jej najważniejszych elementów, które są spowodowane niewystarczającym ciśnieniem czynnika chłodniczego.

Użytkownicy pomp ciepła mogą także zgłaszać samoczynnie unieruchomienie się sprzętu, które może wynikać z dobrania urządzenia o zbyt dużej mocy w stosunku do potrzeb, a co za tym idzie zbyt wysokim ciśnieniem czynnika chłodniczego.

Kolejna z popularnych usterek to brak odpowietrzenia dolnego źródła instalacji, które może spowodować, że nie każda rura będzie w stanie pozyskiwać odpowiednią ilość ciepła. Związane jest to ze spadkiem wydajności pompy ciepła. Przyczyną może być brak odpowiedniego oczyszczenia oraz odpowietrzenia instalacji

Serwisanci pomp ciepła borykają się także z nieszczelnością układu oraz nieprawidłowym dopasowaniem elementów do zamontowania urządzenia, które mają znaczący wpływ na jej działanie i wymagają konsultacji ze specjalistami w tym zakresie.

Jak dbać o pompę ciepła, by służyła bezawaryjnie przez długi czas?

Szacunkowo uznaje się, że pompa ciepła ma żywotność około 20 lat. Należy jednak pamiętać, że aby było to możliwe, konieczne jest właściwe używanie oraz dbanie o sprzęt. Szczególną uwagę należy zwrócić na sprężarkę pompy ciepła, ponieważ ma ona znaczący wpływ na działanie urządzenia — jej parametry powinny być dobrane do potrzeb. Bardzo ważny jest także prawidłowy montaż, ponieważ za wiele awarii odpowiedni nieprawidłowo wykonana instalacja źródła dolnego.

Kolejną bardzo ważną kwestią, na którą uwagę zwraca wiele osób, jest prowadzenie regularnych przeglądów urządzenia. Muszą być dokonywane przez serwisanta, który w czasie wizyty dokona także prac konserwacyjnych. Do najbardziej istotnych działań zaliczyć można cykliczne czyszczenie parownika.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ