Pojemniki na pieczywo

Pieczywo jest podstawą żywienia ludzi od tysięcy lat. Odkąd nauczono się uprawiać rośliny zbożowe, na stałe zadomowiły się w naszym jadłospisie. Są różne rodzaje pieczywa, ale zawsze traktowano przysłowiowy chleb powszedni w sposób szczególny. W szczególny sposób jest szanowany w niemal każdej kulturze. Chleb ze względu na swoje szczególne znaczenie, inaczej niż inne produkty spożywcze, nie był i nie jest z nimi przechowywany razem, ale ma swoje specjalne miejsce. Miejsce to jest wydzielone ze względu na szczególną pozycję pieczywa, ale i ze względów praktycznych. Niegdyś tak zwane chlebaki były częścią pieca. Panująca w nich wyższa temperatura zapobiegała pleśnieniu chleba. Jeśli chleba był nadmiar, to zasuszał się on, a nie pleśniał i mógł być potem wykorzystany.

Obecnie większość z nas pieców nie posiada, ale chlebaki tak. Osobne przetrzymywanie chleba pozostało jako tradycja, ale jego osobne przetrzymywanie również może mieć wpływ na jego trwałość, a zwłaszcza w przypadku chlebów, które są lepsze gatunkowo, a co za tym idzie nie zawierają konserwantów (co zwiększa ich podatność na zepsucie).

Pojemniki na pieczywo lub inaczej chlebaki, spełniać powinny te same standardy co inne elementy wyposażenia kuchni. Standardy te dotyczą funkcjonalności oraz estetyki. Pojemnik na pieczywo powinien być dopasowany rozmiarem do ilości pieczywa, jakie zamierzamy w nim przechowywać. Jeśli zamierzamy przechowywać dwa lub więcej rodzajów pieczywa, to warto aby taki pojemnik posiadał odpowiednie przegródki, tak aby na przykład chleba i bułek słodkich (te drugie w wyniku przechowywania w ten sposób gniotą się) nie przetrzymywać w jednej komorze. Chlebak powinien mieś możliwości łatwego otwierania i łatwego sposobu wyjmowania pieczywa.

Walory estetyczne pojemników na pieczywo, to kolejna interesująca nas sprawa. Powinniśmy dobrze dobrać pojemnik na pieczywo do wystroju kuchni, szczególnie jeśli miał by być dużych rozmiarów. Im większy tym będzie miał większy wpływ na finalny efekt, dlatego warto rozważyć kilka opcji do wyboru.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ